Otwarcie nowej fabryki Pilkington w Polsce.
Zwiększenie produkcji o 12 mln innowacyjnych szyb samochodowych marki Pilkington rocznie i 1500 dodatkowych miejsc pracy – to efekt ukończonej inwestycji Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. w Chmielowie k. Tarnobrzega. Na budowę tej nowoczesnej fabryki wydano blisko 500 milionów złotych.
12 października 2015 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej części zakładu produkcji szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland w Chmielowie, gm. Nowa Dęba, k. Tarnobrzega. To drugi, obok Sandomierza, zakład produkcyjny Pilkington Automotive Poland, w którym powstają szyby przeznaczone dla największych producentów samochodów na świecie. Produkujemy szyby na rynek OEM tzw. pierwszy montaż oraz tej samej jakości szyby dostarczamy do warsztatów samochodowych w całej Polsce.
Zakończenie wartej pół miliarda złotych inwestycji połączono ze zwiedzaniem nowej części zakładu. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. Wiceminister Gospodarki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Starosta Tarnobrzeski, Burmistrz Nowej Dęby.
„Projekt inwestycyjny obejmował budowę obiektu, a także implementację najnowszych technologii produkcyjnych − prekursorskich na skalę światową” − powiedział Ryszard Jania, Prezes Pilkington Automotive Poland. „Zakończone przedsięwzięcie jest jednym z najistotniejszych wydarzeń z punktu widzenia sektora motoryzacyjnego w Polsce i kluczowym czynnikiem dalszego rozwoju gospodarczego południowo-wschodniej części naszego kraju”.
Innowacyjne szyby samochodowe z Chmielowa
Chmielowska fabryka jest obecnie najnowocześniejszym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie. Jej łączna powierzchnia, wynosząca 90 tys. mkw., została podzielona na dwie części: halę produkcyjną oraz magazynową, obok której zlokalizowano stanowiska do montażu elementów dodatkowych. Zakład wyposażono w innowacyjne linie technologiczne: do produkcji szyb przednich i do instalacji dodatkowych elementów na szybach przednich oraz linię do enkapsulacji. Ostatni etap inwestycji zakończyło uruchomienie linii do produkcji hartowanych szyb bocznych w technologii 2dFB wraz z linią do instalacji dodatkowych elementów na szybach bocznych laminowanych i z powłoką hydrofobową.
Wprowadzone technologie umożliwią podwojenie dotychczasowej produkcji Pilkington Automotive w Polsce. Oba zakłady wytwarzać będą rocznie 4 miliony szyb przednich laminowanych i 8 milionów szyb bocznych i tylnych. 80 procent produktów trafia na rynki zagraniczne.
Wsparcie ekspertów z całego świata
Nowoczesne systemy znalazły zastosowanie także w samym budynku. Zamknięty obieg wody przemysłowej, umożliwia jej powtórne wykorzystanie do mycia szyb w procesie produkcji, a kolektory słoneczne ograniczają zużycie energii, niezbędnej do jej podgrzewania. „Najwyższy poziom technologiczny inwestycji wymagał zaangażowania najwyższej klasy polskich i zagranicznych specjalistów – mówi Grzegorz Kociubowski, dyrektor Zakładu w Chmielowie i dyrektor Projektu Inwestycyjnego.
Praca dla specjalistów z regionu
Inwestycja w budowę zakładu Pilkington Automotive Poland już utworzyła łącznie 1100 nowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców Tarnobrzega, Klimontowa czy Nowej Dęby. W najbliższej przyszłości planowanych jest kolejnych 100 etatów. Niemal 300 osób znalazło zatrudnienie w obszarze serwisów współpracujących, takich jak wsparcie techniczne, logistyka wewnętrzna, sprzątanie i ochrona. „Nowe miejsca pracy na Podkarpaciu, gdzie jest wysoki procent bezrobocia są jednym z ważniejszych aspektów przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że działania związane z rozszerzeniem współpracy z okolicznymi firmami i lokalnymi samorządami przełożą się na dalszą aktywizację przedsiębiorstw małego i średniego sektora” – dodaje Grzegorz Kociubowski.
Zakład Pilkington Automotive Poland w Chmielowie zlokalizowano na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Projekt inwestycyjny zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.5 „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dzięki tej inwestycji będziemy mogli dostarczać polskim i zagranicznym klientom większy asortyment najwyższej jakości auto szyb wyprodukowanych w Polsce.